III LO RZESZÓW z tytułem i tarczą SZKOŁY Z ŻYCIEM!!!

W październiku 2022r. po nawiązaniu współpracy z Fundacją DKMS – szerzącą ideę dawstwa szpiku - III LO przystąpiło do projektu # KOMORKOMANIA, równocześnie biorąc udział w konkursie zorganizowanym dla czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, w którym główną nagrodą było zdobycie tytułu SZKOŁY Z ŻYCIEM, a także supertarczy.

Podjęte działania i akcje przeprowadzone w ramach projektu okazały się na tyle skuteczne, że III LO Rzeszów zajęło I miejsce w województwie podkarpackim zdobywając tytuł i tarczę SZKOŁY Z ŻYCIEM !!! , która zdobi już korytarz naszej szkoły.

 

Projekt #KOMÓRKOMANIA

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zgłaszające się do projektu szkoły otrzymują specjalnie przygotowane m.in. prezentacje, materiały wideo mówiące o idei dawstwa szpiku, poruszające ważne kwestie związane z dawstwem szpiku i odpowiadające na pojawiające się wśród uczniów pytania. Dzięki temu, już na tym poziomie edukacji szkolnej, uczniowie dowiadują się jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji, poznają metody pobrania i całą drogę jaką przechodzi Dawca od momentu rejestracji aż do oddania krwiotwórczych komórek bądź szpiku. Działania edukacyjne są wprowadzeniem do akcji rejestracji. Umożliwiają pełnoletnim uczniom, ich bliskim oraz pracownikom szkoły rejestrację jako potencjalny Dawca szpiku. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj: www.dkms.pl/dzialaj/pomoz-inaczej/zorganizuj-komorkomanie-w-szkole

 

#KOMÓRKOMANIA – w III LO Rzeszów – październik 2022r.

21 września 2022r. odbyło się w III LO spotkanie klas czwartych z przedstawicielami Fundacji DKMS. Po spotkaniu podjęliśmy decyzje o nawiązaniu współpracy i przystąpieniu do projektu #KOMORKOMANIA

 

 

Po wybraniu grupy wolontariuszy (16 osób) ruszyliśmy pełną parą!

Działania w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie rozpoczęliśmy początkiem października.

Wolontariusze po zapoznaniu z materiałami, szybko przystąpili do akcji. Przeprowadzili spotkania informacyjno-edukacyjne w klasach maturalnych. W trakcie ich trwania zapoznawali uczniów z najważniejszymi informacjami dotyczącymi szpiku kostnego, metodami i procesami pobierania oraz przedstawiali fakty, rozwiewali mity i wątpliwości.

 

 

 

 

Jednocześnie wolontariuszki prowadziły konto na Instagramie (@komorkomania3lo). Zamieszczano na nim infografiki i postęp akcji #KOMORKOMANII oraz informacje edukacyjne.

Wszystkie informacje z działań umieszczane były również na FB szkoły.

 

 

 Wolontariusz z graficzną „zajawką” przygotował plakaty, które wraz z tymi dostarczonymi przez DKMS rozmieszone zostały na ścianach naszej szkoły.

 

 

 

Przygotowaliśmy tablice informacyjne – fakty i mity dotyczące dawstwa, rozdawaliśmy ulotki/gadżety promując akcję, na szkolnym telebimie puszczana była prezentacja, których celem była promocja oraz edukowanie szerszej grupy osób, potencjalnych Dawców w przyszłości.

 

 

Zadbaliśmy także o przekazanie doświadczeń wyjętych z życia. 19 października 2022r. absolwentka, która oddając szpik uratowała swojego brata, po latach wróciła do szkoły. Przed kamerami opowiedziała swoją historię oraz przeżycia, które jej towarzyszyły.

Wywiad dostępny jest w Internecie pod linkiem:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AEUztno3e6nUoRI&cid=831B2913BC6CCF21&id=831B2913BC6CCF21%21176&parId=root&o=OneUp

Następnie absolwentka spotkała się z uczniami klas czwartych, by odpowiedzieć na ich pytania, zachęcić do podjęcia tej trudnej, ale jak ważnej decyzji, która może uratować komuś życie.

W październiku, pracowaliśmy również nad autorskim filmikiem promującym i zachęcającym do oddania szpiku. Opowiada on historię dziewczyny, która zachorowała na białaczkę, a dzięki akcji przeprowadzonej w szkole znaleziono dla niej „bliźniaka genetycznego”, co uratowało jej życie.

Link do filmu --> tutaj

Finał #KOMÓRKOMANII podczas którego nastąpiła rejestracja potencjalnych dawców - Dzień Dawcy w III LO odbył się 27 i 28 października 2022r.

W dniu rejestracji (27 października 2022) zorganizowaliśmy również Dzień Tematyczny, w którym uczniowie ubrali się na kolor czerwony, by wspierać dawców. W trakcie jednej z lekcji wyszli na boisko i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Wolontariusze po uprzednim przeszkoleniu sprawnie przeprowadzili rejestrację. Akcja wywarła duże wrażenie na nauczycielach i pracownikach szkoły, którzy również przekonali się do idei dawstwa.

Zdobyte bezcenne doświadczenie, oraz zasiane „ziarno dobra” w naszej szkole z pewnością zaowocuje w przyszłości !!!

BRAWO MY!!!

Dobro powraca – zostań dawcą – uratuj komuś życie!

Koordynatorki projektu w szkole:
Bożena Bartman, Aneta Kwolczak

Wolontariusze: Oliwia Szybisty, Aleksandra Kosmowska, Kinga Kozik, Gabriela Gagat, Klaudia Kocaj, Ula Kuter, Patrycja Dzioban, Klaudia Pelc, Oliwia Węgrzynowska, Paulina Zarych, Jakub Jaworski, Adam Kujałowicz, Marcin Witek, Jadwiga Rembisz, Anna Felisiak, Julia Puchała.