W dzisiejszych czasach zasoby wody pitnej stają się coraz cenniejsze, dlatego warto zrozumieć, jak wygląda proces uzdatniania wody, która trafia do naszych domów. Wycieczka do Zakładu Uzdatniania Wody w Zwięczycy to nie tylko interesująca forma spędzenia czasu, ale także doskonała okazja do zdobycia wiedzy o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jej zasoby.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów klasy 3d z procesem uzdatniania wody oraz technologiami stosowanymi w tym celu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak woda z rzeki przekształca się w czystą i zdatną do picia substancję.
Wycieczka do Zakładu Uzdatniania Wody była znakomitym sposobem na połączenie nauki z praktycznym doświadczeniem. Młodzież miała szansę zrozumieć, jak ważna jest woda w codziennym życiu i jakie działania można podjąć, aby ją chronić. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia poszczególnych etapów uzdatniania wody. Mogli zaobserwować procesy takie jak: filtracja, dezynfekcja i usuwanie związków chemicznych. Na własne oczy zobaczyli małże często wykorzystywane w badaniach biomonitoringowych w celu oceny stanu środowiska wodnego. Ich zdolność do akumulacji zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, pestycydy czy substancje toksyczne, czyni je skutecznymi wskaźnikami jakości wód. Poznali system biomonitoringu SYMBIO. SYMBIO jest systemem wczesnego ostrzegania przed nagłymi zanieczyszczeniami ujęć wody. W roli bioindykatorów wykorzystuje małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona (Unio tumidus). SYMBIO analizuje w sposób ciągły, w czasie rzeczywistym stopień otwarcia małży. Poprzez sprzężenie z systemem elektronicznej kontroli automatycznie informuje o zmianie jakości wody. Użytkownik jest informowany o zanieczyszczeniu wody za pomocą sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej oraz poprzez oprogramowanie wizualizujące proces. Ciągły monitoring jakości wody zwiększa bezpieczeństwo ujęcia wody.
Tego typu wyjazdy nie tylko edukują, ale również inspirują do dbania o naszą planetę oraz angażowania się w działania proekologiczne. W czasach, gdy czysta woda staje się luksusem, wspólne zdobywanie wiedzy na temat jej uzdatniania może przyczynić się do lepszego jutra. To wspaniałe, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tak interesującej lekcji!
Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania pracownikom MPWiK-u za Waszą ciężką pracę, zaangażowanie oraz profesjonalizm, które każdego dnia przyczyniają się do zapewnienia mieszkańcom naszego miasta dostępu do wody oraz odprowadzania ścieków. Dzięki Waszej determinacji i poświęceniu, możemy cieszyć się jednym z najważniejszych zasobów – czystą wodą.
Opiekunowie:
Patrycja Pikuzińska
Ewa Szmigiel