Szanowni Państwo,
Instytut Muzyki i Tańca zaprasza wszystkich tegorocznych maturzystów do wspólnego odtańczenia studniówkowego poloneza. Zbliżający się czas studniówek to moment, w którym polonez odgrywa ogromną rolę kulturotwórczą. Mamy nadzieję, że mimo ograniczeń wspólnymi siłami podtrzymamy tę piękną, polską tradycję.
Wydarzenie będzie się odbywać na Facebooku od 11 do 14 lutego 2021 roku – w czasie, kiedy powinny odbywać się tradycyjne bale studniówkowe. Na stronie wydarzenia na Facebooku „Studniówka2k21” zostanie zamieszczony filmik instruktażowy z układem tanecznym, który można odtworzyć w domowym zaciszu – wystarczą dwie osoby. Zachęcamy do naśladowania figur, zmierzenia się z proponowanym układem oraz nagrania i opublikowania filmików na stronie wydarzenia, a przede wszystkim do dobrej zabawy.
Dodatkowo w ramach wydarzenia „Studniówka2k21” odbędzie się konkurs. Film umieszczony na wydarzeniu, który otrzyma największą liczbę polubień, otrzyma upominek od organizatorów.
Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Wytnij Hołubca przy współpracy
z Instytutem Muzyki i Tańca, Polską Sekcją CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) oraz Baletem Dworskim Cracovia Danza.
Ponadto zachęcamy do sięgnięcia po przesłane do Państwa w ubiegłym roku wydawnictwo płytowe TańczMY Poloneza zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Produkcja złożona jest z płyty CD, na której znajduje się muzyka do tańca poloneza – kompozycje Wojciecha Kilara, Michała Ogińskiego, Stanisława Hadyny, Romana Palestra – oraz płyty DVD, na której umieściliśmy wideolekcje Jak zatańczyć poloneza. Dodatkowo do produkcji dołączyliśmy książeczkę, w której znalazł się artykuł na temat historii i genezy poloneza, jego autorem jest dr hab. Tomasz Nowak.
Zależy nam, aby wspólne odtańczenie poloneza na początku każdego balu, szczególnie w czasie, kiedy podjęte zostały działania o wpisanie go na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, było ciągle żywą tradycją i wspomnieniem, mile kojarzonym przez wszystkich Polaków, niezależnie od okoliczności i przeciwieństw losu. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o zachęcenie do udziału w akcji wszystkich tegorocznych maturzystów.
Z poważaniem
Katarzyna Meissner
dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca
dr hab. Aleksandra Dziurosz
zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca