III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie już po raz XXX organizuje Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej. Zapraszamy uzdolnioną artystycznie młodzież Podkarpacia do udziału w jubileuszowej edycji.
To wydarzenie artystyczne na stałe zagościło w życiu kulturalnym naszego miasta. Utalentowana młodzież w dniach 28-30 listopada 2022 roku weźmie udział w różnorodnych konkursach: literackim, fotograficznym, tanecznym, dziennikarskim,
muzycznym oraz w prezentacji monodramu.
Podczas Finału, który będzie miał miejsce 12 grudnia 2022r. w Kinie „Zorza” (ul. 3 – go Maja 28), zwycięzcy otrzymują z rąk jurorów – profesjonalistów nagrody, a licznie zgromadzona publiczność ma okazję poznać młodych artystów. Wyróżnione i nagrodzone prace w konkursie literackim publikowane są rokrocznie w almanachu poezji i prozy.
Cieszy nas fakt, że Liceum Norwida jest gospodarzem wydarzenia, które pozwala młodzieży Podkarpacia zaznaczyć swoją obecność w regionie. Historia RDKS sięga roku 1992, wtedy z inicjatywy ucznia Grzegorza Krupy (obecnie duszpasterza) zorganizowano Tydzień Kultury Szkolnej. W kolejnych latach to przedsięwzięcie nabierało rozgłosu, wzrastała liczba miłośników kultury i twórców, którzy brali udział w poszczególnych konkursach.
Wierzymy, że jubileuszowa edycja wzbudzi duże zainteresowanie młodzieży świadomej potrzeby odkrywania wartości, nadających życiu sens i kształt. Młodość to czas, gdy człowiek poszukuje akceptacji i wsparcia, pragnie być wysłuchanym. Spotkania z kulturą w ramach RDKS otwierają przed Wami nowe szanse i możliwości, pozwalają dzielić się z innymi czasem, wrażliwością, talentami i radością życia.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w proponowanych konkursach. Czekamy na zdolnych poetów i prozaików, muzyków, tancerzy, aktorów, dziennikarzy, fotografików.
Z życzeniami sukcesu
Marek Plizga
Dyrektor III LO w Rzeszowie
Hymn
Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej
Cóż to jest piękno?
Szukamy, pytamy, błądzimy
I krzycząc po ulicach świata
Odpowiedzi wciąż nie słyszymy.
Patrząc, ślepi, gdzieś za widnokrąg
Wołamy, że wszystko ułuda
Jeden starzec z siwą brodą
Cicho szepce, nikt go nie słucha:
Bo nie jest światło by pod korcem stało
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych
Bo piękno na to jest by zachwycało
Praca – by się zmartwychwstało.
muz. Sylwester Wilk, sł. Grzegorz Krupa,
ref. na podstawie fragmentu poematu „Promethidion” Cypriana Kamila Norwida