3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Rzeszowskie Spotkania Teatralne PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
poniedziałek, 18 listopada 2013 11:59

Festiwal Scenografów i  Kostiumografów  VIZUART
Grupa miłośników teatru z III L0 spotkała się w sobotę, 16 listopada, w  Siemaszkowej na  sztuce Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa.
Było bardzo odświętnie i uroczyście, bo to początek teatralnego święta, które potrwa w Rzeszowie od 16. do 24. listopada b.r.



Spektakl musiał się spodobać, ponieważ o tym, co trudne opowiadał w zaskakująco naiwnej konwencji. Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy zaproponował własną wizję świata, dzielącego się w przestrzeni dobra i zła. Brazylijskie realia sztuki Ariano Suassuny dopełniała swojska nuta, zaprezentowana m.in. poprzez włączenie do spektaklu filmu o dalszym życiu bohaterów w Legnicy.

 


Rzeczywistość w ujęciu farsowym pozwalała na dystans do świata przedstawionego, który stawał się jedynie pretekstem do tego, by powiedzieć, jak słaby i mizerny jest człowiek. Poddany próbie, ot zwyczajnej, przekupstwu, zmienia swe zasady, o ile w ogóle jakieś ma. Wystarczy sypnąć groszem, dodajmy całkiem sporej wartości, by znieść granicę pomiędzy łotrzykiem i duchownym. Jak w średniowiecznym moralitecie przesuwają się przed oczami widza ludzie prości i dostojnicy kościelni, i każdy z nich to człowiek podległy własnym słabościom i pokusom. Przyglądają się tym nikczemnym poczynaniom przedziwne anioły, które zdają się niczego ze spraw ludzkich nie rozumieć.


Wspaniałe kostiumy, przerysowane formy, zniekształcające i karykaturalne dopowiadają treść. To, co koturnowe -  dosłownie, jak w antycznym teatrze, i przenośnie- upada tak samo nisko, jak szelmowska intryga ze społecznych nizin.  Później czeka już wszystkich jedynie Sąd Ostateczny. A Jezus i Maryja nie potrafią być niemiłosierni, są zbyt  dobrzy, dlatego nie umieją potępić nawet najgorszego łotra. W odwiecznej walce dobra ze złem zwycięża oczywiście dobro. I to jest pocieszające!


Świetny spektakl, który stawia pytania o to, jak żyć, by dostać drugą szansę.

 

 

Na zdjęciu od lewej: p. Magdalena Trzaska, p. Anna Słupek,
p. Alicja Lewińska oraz uczennice:  Olga i Magdalena z kl. 3a

Poprawiony: wtorek, 19 listopada 2013 09:45