3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

"Czas Stworzenia" Tydzień ekologiczno - ekumeniczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
piątek, 05 listopada 2010 09:38

22 października 2010r. uczniowie 3 LO gościli w  Ministerstwie Ochrony Środowiska kraju związkowego Saarland. Celem wizyty było przekazanie  wypracowanej w ramach przebiegającego pod hasłem „Czas Stworzenia” spotkania rezolucji, która następnie przekazana zostanie  na ręce  dr Norberta Rötgena – niemieckiego Ministra Ochrony Środowiska.

W imieniu strony polskiej rezolucję przekazały uczennice III Liceum Ogólnokształcącego  im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie Magdalena Klęsk oraz Patrycja Maternia.

 

Minister Ochrony Środowiska Rządu Niemiec dr Rötgen, który równocześnie objął  patronat nad spotkaniem skierował, jeszcze przed jego rozpoczęciem, list do uczestników, w którym podkreślił: … „Podczas tego tygodnia otrzymacie szansę przedyskutowania wszystkiego co was nurtuje z ekspertami, aby wyniki tych rozmów przekazać polskiemu i niemieckiemu rządowi. W ten sposób macie wpływ na kształtowanie naszej wspólnej przyszłości.”

Prace nad niniejsza  rezolucją miały miejsce w ośrodku ekologicznym Spohns Haus                      w Gersheim (Niemcy) – malowniczo położonej  miejscowości, nieopodal granicy z Francją. Oprócz  uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie brała w nim udział młodzież ewangelicka z Warmii i Mazur oraz młodzież niemiecka reprezentująca katolików oraz protestantów. W ramach przebiegającego pod hasłem „Czas Stworzenia” Tygodnia Ekumeniczno - Ekologicznego uczniowie poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, dyskusjach prowadzonych min. przez naukowców i teologów mieli możliwość wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego tak ważnych kwestii jak sprawiedliwość, różnorodność biologiczna, kulturowa czy ochrona środowiska. Efektem tej pracy była wcześniej wspomniana rezolucja, w której postulowano świadome etyczno – ekologiczne wychowanie młodych pokoleń, respekt wobec środowiska naturalnego czy bojkot niszczących je koncernów.

Hans Bollinger prezes ośrodka ekologicznego Spohns Haus  Ökologisches – Schullandheim Gersheim podsumowując spotkanie podkreślał jego znaczenie oraz zaangażowanie ii umiejętność dyskusji nad tak poważnymi zagadnieniami przez polską młodzież. Warto podkreślić, że wszystkie warsztaty i prelekcje  odbywały się w języku niemieckim.

Uczniowie podkreślali, że wyjazd dał im także możliwość nawiązania wielu kontaktów z rówieśnikami z Niemiec, doskonalenia i praktycznej  nauki języka niemieckiego oraz po prostu dobrej zabawy.
„Wyjazd do Gersheim w ramach niemiecko – polskiego  tygodnia ekologiczno – ekumenicznego to dla mnie wspaniałe i niesamowite doświadczenie (podkreśla Ania Kupiszewska uczennica klasy 2f III LO w Rzeszowie). Poruszane tematy dały mi naprawdę dużo do myślenia. Jestem szczęśliwa, że mogłam poznać tam tylu wspaniałych ludzi, sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także chociaż odrobinę przyjrzeć się niemieckiej kulturze.
W Spohns Haus spotkałam się z życzliwością i wyrozumiałością. Ciepła atmosfera – efekt pracy każdego z nas sprawiała, że nie chciało się stamtąd wyjeżdżać.
Cieszę się, że miałam możliwość wzięcia udziału w tym projekcie i myślę, że podobne przedsięwzięcia są świetną okazją dla młodych ludzi, by otworzyć się na siebie i innych, by nie pozostawać biernym.”

Podobnego zdania są Ewa Salamon i Anna Mazur nauczycielki języka niemieckiego przygotowujące uczniów  III LO do uczestnictwa w spotkaniu.
Podkreślają duży wkład pracy młodzieży nie tylko w trakcie spotkania ale jeszcze przed wyjazdem, polegający na przygotowaniu w języku niemieckim prezentacji multimedialnych prezentujących nasze miasto, region, obszary chronione oraz działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Świetnie opracowany program umożliwiał uczniom zarówno dyskusję nad poważnymi sprawami, jak i  wspólną zabawę. Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się także ćwiczone z panem Bollingerem piosenki, czy wspólnie prowadzone wieczorki polsko – niemieckie.

Ekumeniczny wymiar spotkania zwieńczyło nabożeństwo przygotowane wspólnie przez duchownych katolickich i protestanckich. Dla aktywnie uczestniczącej w nim młodzieży było to bardzo cenne  doświadczenie.

W dyskusje i warsztaty wkomponowane były wycieczki. Młodzież zwiedziła jedno z centralnych miejsc Unii Europejskiej – Strassburg oraz stolicę landu – Saarbrücken.
Uczniowie mogli też zobaczyć ekologiczne rolnicze gospodarstwa niemieckie.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze strony organizacji: Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży, Spohns Haus - Ökologisches Schullandheim Gersheim oraz Prezydenta Rzeszowa.

Pamiątką spotkania są nie tylko miłe wspomnienia czy zdobyte wiadomości ale i nawiązane znajomości, które dzięki internetowemu przepływowi informacji nadal się rozwijają.

 

autor tekstu i zdjęcia
mgr Anna Mazur

Poprawiony: wtorek, 01 marca 2011 19:04