Czytaj PL 2022

jpg

Wystartowała 8. edycja Czytaj PL – największa tego typu akcja w Polsce promująca czytelnictwo!

 

Już od 8 lat listopad to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL – największą tego typu akcją w Polsce (a może i na świecie!) promującą czytelnictwo. Przed nami kolejna edycja projektu, a wraz z nią moc niespodzianek dla miłośników czytania i dobrej literatury.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://akcja.czytajpl.pl/

Więcej

Czytaj PL 2021

CZYTAJ-pl-plakat-b1

Czytaj PL 2021 – akcja nie z tej ziemi

 

Nie z tej ziemi – taka właśnie jest akcja Czytaj PL. Jak inaczej bowiem nazwać przedsięwzięcie, dzięki któremu przez cały miesiąc można czytać książki za darmo? Już od 7 lat w ramach Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. 

W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Obchodzimy w nim setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie.

Więcej

CZYTAJ PL

indeks

Czytaj PL

 

Biblioteka informuje: Ruszyła akcja Czytaj PL!

Tegorocznym hasłem akcji jest „znowu czytam”-12 bestsellerów ZA DARMO przez cały listopad.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. W ramach Czytaj PL w aplikacji Woblink można jak co roku pobrać 12 tytułów. Są one dostępne za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy gości na czytnikach książek elektronicznych. W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso.
Więcej informacji o akcji Czytaj PL znaleźć można na stronie:

https://akcja.czytajpl.pl
Lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

 

Biblioteka cyfrowa

images

Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia szkolne zostają zawieszone od 12 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
W związku z zamknięciem biblioteki szkolnej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Polecamy:

http://www.chmuraczytania.pl/index.php

Chmura Czytania daje bezpłatny dostęp do książek, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

https://pl.khanacademy.org/

Strona umożliwiająca naukę i zabawę w kilkunastu językach. Jest możliwy wybór języka, przedmiotu (np. matematyki w klasie 4, języka obcego), trudności zadań oraz kontroli postępów dziecka przez zalogowanego rodzica.

 

OFERTY FIRM

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Książki za darmo dla dzieci i młodzieży od Legimi.

Odpowiadamy na apel Fundacji Powszechnego Czytania i dołączamy do projektu #TerazCzasNaCzytanie. Rodzice mogą pobrać dla swoich dzieci udostępnione bezpłatnie książki cyfrowe. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Kolekcja, którą przygotowaliśmy obejmuje 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszych nastolatków. Wszystkie książki dostępne są w formie ebooka, a część z nich dodatkowo audiobooka. Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy,
a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych.

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Opracowano na podstawie :

http://www.lo6.resman.pl/aktualnosci.php#biblioteka_szkolna_poleca-24.03.2020

 

Wiedeńska Secesja

3

18 października 2018 r. klasa 3 g wzięła udział w warsztatach na temat Wiedeńskiej Secesji.

Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego
z okazji corocznego jesiennego festiwalu literackiego „Austria czyta”.
Warsztaty zorganizowała i przeprowadziła Pani dr Ewa Cwanek-Florek.

Festiwal literacki „Austria czyta”

IMG_4630

W dniach 19 i 20 października 2017 roku uczniowie klasy 2 g z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego uczestniczyli w warsztatach językowych pt. „Cesarzowa Maria Teresa-strateg-matka-reformatorka, czyli kobieta sukcesu sprzed 300 lat”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach festiwalu literackiego: „Austria czyta”.